Gil Penalosa

Założyciel i przewodniczący 8 80 Cities

Przewodniczący World Urban Parks

Przewodniczący, Gil Penalosa & Associates

 

Gil Penalosa pasjonuje się miastami tworzonymi dla wszystkich. Doradza decydentom oraz  mieszkańcom w jaki sposób tworzyć tętniące życiem miasta i zdrowe społeczności, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie społeczne, ekonomiczne lub etniczne. Skupia się nie tylko na projektowaniu oraz użytkowaniu parków i ulic jako wspaniałych miejsc w przestrzeni publicznej, ale również na zrównoważonej mobilności w formie spacerów, rowerem, korzystania z transportu publicznego czy nowych zastosowań samochodów.

Gil jest założycielem i przewodniczącym zarządu uznanej na arenie międzynarodowej organizacji non-profit działającej pod nazwą 8 80 Cities, z siedzibą w Kanadzie. Organizacja ta została stworzona na podstawie prostej, lecz silnej filozofii: jeśli stworzysz wspaniałe miasto dla 8-latka i 80-latka, otrzymasz miasto, w którym wszyscy będą czuli się dobrze. Gil, który prowadzi także własną międzynarodową firmę konsultingową - Gil Penalosa & Associates jest zarówno znakomitym prelegentem, prowadzącym warsztaty strategiczne, jak i doradcą decydentów czy grup społecznych.

Ze względu na wyjątkowe połączenie doświadczenia, pragmatyzmu oraz pasji, wiele miast i organizacji zwraca się do niego o poradę czy konsultacje; pracował w ponad 300 różnych miastach na wszystkich kontynentach. Pod koniec lat 90. XX wieku, Gil po raz pierwszy dał się poznać jako zagorzały orędownik poprawy przestrzeni parków miejskich, kiedy to jako komisarz odpowiadał za przekształcenie systemu parków Bogoty.

Podczas swojej kadencji Gil z powodzeniem kierował projektowaniem i rozwojem ponad 200 parków, w tym Simon Bolivar, 113-hektarowym parkiem w sercu miasta. Jego zespół również zainicjował "nowe Ciclovia / Otwarte Ulice” – program zamykania w każdą niedzielę 121 kilometrów ulic Bogoty dla ruchu samochodów i udostępniania ich dla mieszkańców do spacerowania, biegania, jazdy na rolkach i rowerze wzdłuż ulic miasta Bogoty. Program ten jest dziś uznany i naśladowany na całym świecie.

Gil jest przewodniczącym zarządu World Urban Parks, międzynarodowej organizacji reprezentującej miasto parków, otwartej przestrzeni i rekreacji. Jest także starszym doradcą Children & Nature

Network, Vision Zero Network oraz America Walks.

Gil posiada tytuł MBA  Szkoły Zarządzania Andersona na Uniwersytecie UCLA, gdzie ostatnio został

wybrany jako jeden ze "100 najbardziej inspirujących absolwentów" w historii szkoły. Generalny Gubernator Kanady wręczył mu również Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II. W 2015 roku nadano Guillermo tytuł doktora honoris causa na Wydziale Urbanistycznym Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego SLU. W tym roku Gil znalazł się na liście Planetizen 100 Najbardziej Wpływowych Urbanistów Wszechczasów.

Niedawno Gil przyczynił się również do powstania rozdziałów w trzech książkach: „Tworzenie Miast Rowerowych: składniki sukcesu - CIVITAS, Europa”; „Udogodnienia dla rowerzystów – Kopenhaga”, Dania; „Prężne Zrównoważone Miasta, Melbourne, Australia”.

 

 

 

 

 

01 lipca 2018

Organizator:

Współorganizator:

Współorganizator:

Partner:

 

Organizator:

Współorganizatorzy:

 

Partner:

gdansk_logo omg_logo ecs_logo puma_logo

 

  1. pl
  2. en