Gwiazdą pierwszej edycji Kongresu był duński architekt i urbanista, profesor urbanistyki w Szkole Architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, założyciel biura architektonicznego Gehl Architects, Jan Gehl.

 

Znany jest przede wszystkim ze swojej filozofii planowania miasta. Jego głównym założeniem przy projektowaniu jest zachowanie odpowiedniej skali, skali człowieka, gdzie duży nacisk kładzie się na dopasowane do potrzeb ludzi przestrzenie publiczne. Jakość życia w tak zaprojektowanym mieście jest bardzo wysoka, a otoczenie sprawia, że ludzie zachowują się bardziej społecznie, orientują się na swoją lokalną wspólnotę.

 

Jan Gehl jest autorem wielu książek poświęconych zagadnieniom wpływu jakości projektowania urbanistycznego na jakość życia w mieście. Jego najbardziej znana książka, wydana pierwszy raz w 1971 roku "Życie między budynkami" , doczekała się wielu wznowień i została przetłumaczona na wiele języków. Polskie wydanie ukazało się w 2009 roku.

 

Nagradzany wieloma prestiżowymi nagrodami. Uhonorowany został między innymi honorowym członkostwem Royal Institute of British Architects (FRIBA), American Institute of Architects oraz Royal Architectural Institute of Canada.

 

Kliknij tutaj, aby obejrzeć film Larsa Mortensena "Cities for People", w którym Jan Gehl opowiada dlaczego niektóre miasta wydają się nam przyjazne, a inne odpychają.

 

Zwieńczeniem pierwszego kongresu było podpisanie Gdańskiej Karty Mobilności Aktywnej.

 

Pobierz program dzień 1

 

Pobierz program dzień 2

Organizator:

Współorganizator:

Współorganizator:

Partner:

 

Organizator:

Współorganizatorzy:

 

Partner:

gdansk_logo omg_logo ecs_logo puma_logo

 

  1. pl
  2. en